A Kettlebell (oroszul:GIRJA) egy tradicionális orosz súlyzó, tulajdonképpen egy vasgolyó fogantyúval. Mivel eredetileg az orosz piacokon a takarmányt régi orosz súlymértékben ( 1pud=16 kg ) mérték, az erre szolgáló vassúlyokat tekinthetjük a gömbsúlyzó ősének. A ma használatos eszközök is a hagyományos 1 pudos súly többszörösei vagy töredékei. A legelterjedtebbek a 8 kg, 12 kg, 16 kg, 20 kg, 24 kg, 28 kg, 32 kg és 40 kg-os gömbsúlyzók. Már a Szovjet hadseregben is az erőfejlesztés egyik leghatékonyabb eszközének tartották és a katonai fizikai felkészítés része volt. Az orosz hadseregben és belügyi alakulatokban (Specnaz) a 24 kg-os gömbsúlyzót használják. Újabban már néhány amerikai elit fegyveres testületekben (Tengerészgyalogság, U.S.S.S., Elnöki Testőrség) is alkalmazzák”
A Kettlebellre mára számtalan funkcionális megközelítésű edzésrendszer, illetve edzésmódszer épül, melyek felhasználják a legújabb edzéselméleti és gyakorlati módszereket. A különböző rendszerek gyakorlatai kívülről sokban hasonlítanak egymásra, mégis felfedezhetőek különbségek közöttük. Az egyik rendszernél a gyakorlatok során a sarok le van cövekelve a földre, a másiknál mozgásban van. Az egyik rendszer egyenesen végzi a szakítást a súllyal, a másik forgatja a kettlebellt közben. Van amelyik a folyamatos feszítés híve bizonyos gyakorlatoknál, míg a másik ezt hibának tartja, egy harmadik meg ezt is, azt is használja. Az egyik így csinál bizonyos a gyakorlatokat a másik meg amúgy. És a sor a végtelenségig folytatható..!
Melyik tehát a legjobb rendszer, illetve melyik a helyes út?
Természetesen itt is igaz, a mondás:
“Nincs legjobb stílus, nincs legjobb harcos, csak kitartás, szorgalom, és jó mesterek…”
Nincs egyetlen mindent vivő módszer. A legtöbb hatékony és biztonságos a maga nemében. Ugyanez a helyzet a kőbe vésett alapelvekkel is. Bármelyik létjogosultsága bebizonyítható, és természetesen annak az ellenkezője is. Sokféle út létezik, de ez nem jelenti azt, hogy innentől szabad a pálya, nincs szükség instruktori segítségre. Ez ugyanis biztos módja a “testnyírásnak”. Válassz tehát egy szimpatikus rendszert, egy szimpatikus edzőt, és vágj bele. De jól vigyázz! Csak egy vasgolyó, de ha a hatása alá kerülsz, nehezen szabadulsz…
A kettlebell nyugati világban való elterjedése kétségkívül PAVEL TSATSOULINE nevéhez fűződik, aki 1998-ban emigrált az USÁ-ba. Az általa létrehozott RKC volt az első fecske a modern Kettlebell edzésrendszerek között, és méltán vált az egyik legelterjedtebb rendszerré. Jellemző rá az alapok hangsúlyozása és a fizikai képességek közül az erő fejlesztését tartják a legfontosabbnak. 2012 végén Pavel és az amerikai Dragondoor funkcionális fitnesz cég útjai elváltak és Pavel az RKC nevet elhagyva StrongFirst néven új szervezetet alapított.
Forrás: powerteam.blog.hu
Időpontok foglalásához be kell lépned felhasználóként vagy ha nem vagy még tag, regisztrálj!
- A zöld színnel jelölt edzésekre tudsz bejelentkezni rákattintással.
- A narancs színű edzésekre vagy bejelentkezve.
- Edzést lemondani újabb rákattintással lehet minimum 24 órával előtte.
- Az első ingyenes edzés időpontra ha bejelentkeztél, azt nem lehet lemondani vagy módosítani, kérlek jól válaszd ki melyik edzésre jelentkezel.